Înotul este unul dintre cele mai complexe sporturi

Înotul este unul dintre cele mai complexe sporturi

IMG-20200801-WA0004

Înotul este unul dintre cele mai complexe sporturi, fiind considerat totodată un sport nobil cu multiple beneficii. Este nevoie însă și de o tehnică pe măsură, fără de care vei ajunge sa consumi multa energie, iar rezultatul dorit va întârzia să apară.
La craul, stilul de înot cel mai des folosit, ce presupune o bună coordonare a mișcării brațelor, picioarelor cu respirația, se întâlnesc si cele mai multe greșeli:
greșeli de respirație (inspirat prelungit, expirație incompleta ), greșeli in miscarea picioarelor (mișcarea numai din genunchi va face ca inotatorul sa stea pe loc, bataia picioarelor mult la suprafata apei va obosi sportivul fara a obtine inaintarea dorita, pedalatul exagerat imitand mersul pe bicicletă va frana inaintarea).
Echipa noastra te poate ajuta sa identifici miscarile incorecte sa le elimini treptat, exersând continuu, dar cel mai important vei reuși să pui toate elementele împreună pentru un antrenament axat pe nevoile și obiectivele tale.
#invatasainoticorect#invatadelacampioni#greselideinot#tehnicideinot#cezarbadita#inotenergyclub#
IMG-20200801-WA0004

Te-ar mai putea interesa